Bilgisayar korsanları Covid-19’un mağdurlarını nasıl avlıyor?

Güvenlik uzmanları, koronavirüs ile bağlantılı e-posta dolandırıcılındaki artışın, son yıllarda görülen en kötü şey olduğunu söylüyor. Siber suçlular, havacılık, ulaşım, üretim, konaklama, sağlık ve sigorta gibi sektörlerin yanı sıra bireyleri de hedef alıyor. İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Japonca ve Türkçe dillerinde yazılmış kimlik avı e-postaların bir kaçına aşağıda değineceğiz.

  • Tedavi için buraya tıklayın

Siber güvenlik firması Proofpoint’teki araştırmacılar müşterilere garip bir e-posta gönderildiğini fark ettiler. Mesaj, Çin ve İngiltere hükümetleri tarafından kapsanan bir aşı hakkında ayrıntılar olduğunu iddia eden gizemli bir doktordan geldiğini iddia etti. Firma, ekli dokümanı tıklayan kişilerin, giriş bilgilerini toplamak için tasarlanmış bir sahte web sayfasına yönlendirildiğini ve bir seferde 200.000’e kadar e-postanın gönderildiğini söylüyor. Şirketin tehdit araştırma ve tespit ekibinden Sherrod DeGrippo, “35 gün üst üste kötü niyetli coronavirüs e-posta kampanyaları gördük, birçoğu kurbanları tıklamaya ikna etmek için korona korkularını kullanıyor” diyor. Proofpoint, her gün üç ila dört varyasyonun başlatıldığını söylüyor. DeGrippo, “Bu kampanyaların siber suçlular için temettü getirdiği açık.” Bir bağlantının sizi nereye götüreceğini görmenin en iyi yolu, gerçek web adresini göstermek için fare imlecinizi üzerine getirmektir. Çok tehlikeli görünüyorsa, tıklamayın.

  • Hastalıktan korunmak için önlem

Dünya Sağlık Örgütü’nü (WHO) temsil eden bilgisayar korsanları, ekli bir belgenin, alıcıların hastalığın yayılmasını nasıl önleyebileceğini detaylandırdığını iddia ediyor.“Bu küçük önlem sizi kurtarabilir” diyorlar. Ancak Proofpoint, ekin yararlı bir tavsiye içermediğini ve bunun yerine AgentTesla Keylogger adlı kötü amaçlı yazılım içeren virüsün bulaştığını söylüyor.

  • Aşı geliştirmelerine yardım etmek için bağış yapın

Bu kötü amaçlı yazılımı Kaspersky’ye bildirildi. Sahte CDC e-postası bir aşı geliştirmek için bağış ve kripto para birimi Bitcoin’de ödeme yapılmasını istiyor. Öncül elbette saçma, ancak e-posta adresi ve imza ikna edici görünüyor.

Genel olarak Kaspersky, koronovirüs konulu kötü amaçlı yazılım içeren 513 farklı dosya tespit ettiğini söylüyor.

Firmadaki güvenlik araştırmacısı David Emm, “Gerçek virüs yayılmaya devam ettikçe sayıların artmasını bekliyoruz,” diyor.

(https://www.bbc.com/news/technology den alıntı yapılmıştır.)

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.