GMail Artık Maillerdeki Resimleri Otomatik Gösterecek

Yerli ve yabancı bir çok blog’da bu haber duyuruldu. Eskiden yukarıdaki gibi “Resimleri Göster” diyerek incelediğimiz mailingleri artık Apple’ın yıllardır yaptığı şekilde otomatik olarak görüntüleyebileceğiz.

GMail

Yerli ve yabancı bir çok blog’da bu haber duyuruldu. Eskiden yukarıdaki gibi “Resimleri Göster” diyerek incelediğimiz mailingleri artık Apple’ın yıllardır yaptığı şekilde otomatik olarak görüntüleyebileceğiz.

Bu çalışma, GMail’in yıllardır gelişen altyapısının payı olmakla birlikte değişerek dönüşen, çok hızlı büyüdüğü için şimdi sancılı ilerleyen mailing pazarlamasına avantaj sağlayacak bir çalışmadır. Ancak bunun kendiliğinden değil de, daha önceki update’lerde pazarlama maillerini tab’lere atmasının kendini şirketlere affettirme yolu olduğunu da söyleyenler var.

Biz interaktif pazarlamacılar için bu ne anlam ifade ediyor, maddeleyerek yazalım:

1- Emek kaybı engellenecek: Üstünde tasarımcıların, arayüz geliştiricinin çalıştığı, muhtemelen mailing ajansı vasıtasıyla gönderilen, arada kurumsal yapıya göre bir ya da iki marka temsilcisinin bulunduğu mail materyali emek olarak oldukça değerli çalışmalardır. Saatlerce emekle hazırlanan mailing’lerin inbox’larda eciş bücüş görünerek yarattığı kötürüm hissi yerine artık en azından emek boşuna gitmemiş olacak. Yani bu hamle daha özgün çalışmaların yolunu açacaktır.

2- Ölçebilmek ne güzel şey: İnteraktif pazarlamanın en önemli argümanı olan “ölçülebilirliğin” mail kanalında bundan sonra hakkını vererek yapabileceğiz. Bilindiği gibi mail ölçümlemeleri piksel kod üzerinden yapılıyordu ve resimleri otomatik göndermeme yüzünden doğru düzgün ölçümlenemiyordu. Hatta ortaya çıkan veriler tecrübesiz ellerde yanlış değerlendirilerek kötü sonuçlar ortaya çıkabiliyordu. Bundan böyle ölçümleme konusunda interaktif pazarlamacıların daha rahat olacağını öngörebiliriz.

3- Rekabet iyidir: GMail gibi önemli 3 posta sağlayıcısının bu hamlesine Hotmail, Yahoo, Yandex gibi servisler kayıtsız kalmayacaktır. Bu da gelişmeleri daha da hızlandıracaktır.

Umarız bu hamle çaylakça kullanılım mail frekanslarının artırılmasına ve avantajın dezavantaja dönüşmesine sebep olmaz.

Eğer bir kullanıcı olarak bu özellikten rahatsız olursanız ayarlar bölümünden “her açıldığında sor” meali bir seçenekle bu özelliği kapatabiliyorsunuz.

Konuyla ilgili teknik ayrıntıları buradaki yazıdan öğrenebilirsiniz. Sonraki yazılarımızda GMail tabanlı yeni reklam modelini tanıtacağız.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.