Samsung Power Sleep ile Bilime Katkı

Samsung’un geliştirip duyurduğu yeni mobil uygulaması Power Sleep kullanıcıların uyurken akıllı telefonlarının o an kullanılmayan işlem gücünü bilimsel araştırmalara bağışlıyor. Avusturya’da ortaya çıkan uygulama Viyana Üniversitesi’nin yaşam bilimleri fakültesi ile işbirliği içinde yürütülüyor.

samsung-sleep-yazilimsinifi

Akıllı telefonların alarm uygulamalarına benzeyen arayüzüyle Power Sleep sahibi uyurken 1 megabyte’tan fazla olmayan veriyi üniversitenin sağlayıcısı sayesinde araştırma departmanının veritabanına aktarıyor.

Bu araştırmalar kanser, alzheimer gibi hastalıklara çare arıyor. Bu hastalıklarla savaşmak için araştırma aşamasında proteinlerin nasıl oluştuğunun bilinmesi gerekiyor, bu da çok büyük boyutlarda işlem gücü anlamına geliyor, Power Sleep projesi de bu anlamda bilim ve toplum arasında bir bağ kurmuş oluyor. Böylece Avusturya’daki insanlar bu projenin bir parçası olup uyurken bilime katkıda bulunabilecek.

PaylaşShare on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Pin on Pinterest0Share on Tumblr0Share on LinkedIn0Email this to someone

Yazar Hakkında Yazarın Bütün Yazıları Yazarın Web Sitesi

Mertcan Kibar

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*