İleti Yönetim Sistemi Nedir ?

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı, 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ve ilgili mevzuat kapsamında, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ni ticari elektronik ileti izinlerinin yönetilebildiği ulusal bir platform kurmakla görevlendirmiştir. İleti Yönetim Sistemi A.Ş., Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından bu amaçla hizmet vermek üzere kurulmuştur.

İYS’de Neler Yapılabilir?

Hizmet sağlayıcılara her bir kanal (sesli arama, kısa mesaj ve e-posta) için verdiğiniz tüm onayları tek bir noktadan görebilir, kontrol edebilir ve reddetme hakkınızı kullanabilirsiniz.

150 bin adedin üstünde ticari elektronik ileti onayına sahip hizmet sağlayıcıların İYS’ye yükledikleri onayları 16 Şubat 2021 tarihine kadar kontrol edebilirsiniz. Bu tarihe kadar ret hakkını kullanmamanız halinde İYS’ye aktarılan onaylarınız geçerli sayılacaktır.

16 Şubat 2021’den sonra da “dilediğiniz zaman” İYS üzerinden ticari elektronik ileti tercihlerinizi değiştirebilirsiniz.

Peki Nasıl Vatandaş Olarak İleti Tercihlerini Değiştirebilirim ?

1. Aşağıdaki linki tıklayarak e-Devlet, E-posta veya GSM numaranız ile giriş yapabilirsiniz.

https://vatandas.iys.org.tr/giris

2. Giriş yaptıktan sonra aydınlatma metnini onaylayarak devam etmelisiniz.

3. Aydınlatma metni onaylandıktan sonra karşımıza aşağıdaki gibi firmalar ve mesaj, arama izinleri gelmektedir.

4. Listeden mesaj veya arama izni kısmında ONAY/RET butonları tıklanarak tercihinizi değiştirebilirsiniz.

5. İzin türleri iki çeşittir. “Bireysel İzinlerim” ve “Tacir/Esnaf İzinlerim” olacak şekilde aşağıdaki menüden iki farklı izin türündeki firmaları görebilir ve izinlerinizi güncelleyebilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Sedat Demirdoğan

-Yazılım Sınıfı Kurucusu -Global Bilişim Derneği Kurucu Üye -Bilişim Grubu Kurucu Üye -Jolly Tur BT Proje ve İş Geliştirme Departman Müdürü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.