Bill Gates

Gerçek adı William Henry Gates olan Bill Gates 28 Ekim 1955’te Seattle’da doğmuştur. Microsoft şirketinin kurucularından olup baş yazılım mimarlığını yapmaktadır. Forbes dergisine göre 2009’da Gates dünyanın en zengin kişisiydi ve mal varlığı 60 milyon $ dı.

Gates 20. Yılın sonlarına doğru en başarılı patron statüsüne ulaştı. Babası avukat annesi öğretmendi. Gates 12 yaşındayken Bilişim Kursuna gitmişti  ve okul arkadaşı Allen ile birlikte boş zamanlarında yazılım üzerine çalışıyordu. İki arkadaş bilgisayar kullanabilmek için yakınlarında bulunan şirketin yazılım hatalarını bulup kendilerini geliştiriyorlardı. Bu şekilde uzmanlık elde eden öğrenciler 1972 yılında ilk şirketleri olan Traf-o-Data yı kurdular.trafik sayım kontrol yazılımı üreterek 20.000 dolarlık satış yaptı. Gates 1 yıl sonra TRW şirketinde stajını tamamladı.

70’li yılların ortasında kişisel bilgisayarlar henüz gelişimlerinin ilk aşamasındayken MITS şirketinin Altair adını verdikleri numunesi tamamlanmamış bir yazılıma sahipti. Gates ve Allen 1974’te geliştirdikleri BASIC yazılım dili ile kullanıcıların programlarını kendilerinin yazmasını sağladı. Bunun üzerine MITS şirketi genç yazılımcılara destek olarak sistemi daha çok geliştirmelerini teklif etti ve sonrasında Gates ve Allen Microsoft’u kurdu. Aradan kısa süre geçtikten sonra  General Electric gibi büyük müşteriler elde etti. 1977’de Gates Apple, Tandy, Commodore ile lisans sözleşmesi imzaladı. Ayrıca Fortran, Cobol, Pascal gibi diller üreterek pazarda kendine büyük bir pay açtı. 1979’da 3 milyon dolarlık satış gerçekleştirdi.

Pc’ler için özelleştirilmiş işletim sistemi için IBM Gates’e yöneldi.  Gates SCP şirketinden 50.000 USD karşılığında DOS işletim sistemini aldı ve Tim Peterson’ı da kadrosuna dahil ederek IBM’in ihtiyaçları doğrultusunda MS-DOS‘ u geliştirdi. 80’li yıllarda MS-DOS Satış rekorları kırdı. 1000 çalışanı olan şirket giderek büyüyerek Avrupa ofisleri kurdu. Gates he çalışanı 6 ayda bir değerlendiriyordu.

Gates işletim sisteminin yanı sıra uygulamalarada önem veriyordu. Multiplan Çizelge Hesap Programından sonra MS-word Avrupada en çok satulan program oldu. Word’ün başarısı Apple’ın ürettiği Macintosh bilgisayarına satın alması ile kanıtlandı. Çok geçmeden Gates şirketi anonim şirkete çevirdi ve geliri 1 milyar doların üzerindeydi. 1993’te şirket geliri 7 milyar dolar olarak tahmin edilmekteydi.

Bill Gates Dünya’nın en zengin insanlarında biri olarak görünür. Evi 6100 m2 büyüklüğündedir ve evin altında sualtı müzik sistemi 18m2 yüzme havuzu 230 m2 spor salonu ve 93m2 yemek odası bulunuyor. Gates saniyede 230 dolar kazanmaktadır.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: