Elon Musk

Çizgi Roman dünyasında Tony Stark’a ilham olan Elon Musk’ın adı günümüzde bir çok alanda ismini duyurmayı başarmıştır. Bu yazımızda Elon Musk hakkında bilinmeyen konulara değineceğiz.

Elon 28 Haziran 1971 de Güney Afrikada dünyaya gelmiştir. Kanadalı anne ve Güney Afrikalı babanın oğludur. Paypal, Tesla, SpaceX firmalarının kurucu ortaklarındandır.

Musk’ın henüz 12 yaşındayken bilgisayar ve girişimciliğe ilgisi başlamıştır. 12 yaşındayken bir bilgisayar oyunu hazırlamış ve bir dergiye satmıştır.

1988 yılında Kanada pasaportu almasıyla birlikte Musk’ın Kanada macerası başlamıştır. Güney Afrikada ingilizce konuşulan Waterloof House hazırlık okulundan sonra Pretoria Erkek Lisesini tamamlayan Musk Kanada’ya yerleştikten sonra Queens üniversitesine başladı. 1992 yılında Pensilvanya üniversitesine geçiş yapıp burada ekonomi ve fizik okudu. Ardından fizik alanında doktora yapmak için Stanford Üniversitesine başladı. Fakat toplumu değiştirmek için internetin daha etkili olduğunu düşünerek 2 gün sonra okuldan ayrıldı.

Musk girişimciliğe ilk adımı abisi Kimbal ile atmıştır. Babalarının desteği ve fonlarla 1995 yılında zip2 yu kurdular ancak bir süre sonra şirkette sıkıntılar çıkmaya başladı.  Musk CEO olmak istiyordu fakat şirket yönetimi buna karşı çıktı. 1999 yılında kurul Zip2’yu Compaq’ a sattı Musk satıştan 22 Milyon dolar kazandı. Elde ettiği kazancın 10 milyon doları ile Musk X.com u kurdu.  Bir yıl sonra dot-com un sönmesiyle Confinity’i satınaldı. Confinity’nin Paypal isminde para transfer servis hizmeti bulunuyordu. X.com ve paypal üzerinde yoğunlaşarak bir süre sonra x.com un adını Paypal olarak değiştirdi. Ancan bir süre sonra yönetim kurulu ile arasında sorunlar çıkmaya başlayınca Musk İcra Kurulu Görevinde alındı. Paypal’ın Ebay’a olan satışından Musk 165 Milyon dolar kazandı.

Musk bu sefer yönünü uzaya çevirdi. Roketlerin yüksek fiyatlarından oldukça mutsuzdu.bu sebeple daha düşük fiyatlı roketler üretebilmek için spaceX firmasını kurdu.Falcon1 ve Falcon2 yi rakip firmalara göre daha düşük maliyetlere tasarladı. Falcon3 Heavy ile taşıma kapasitesini iki katına çıkarıp daha düşük maliyete tamamladı.   Grasshopper ile kısa yeniden kullanıbilir roket denemelerine başladı.

Musk’ın elektrikli araçlara olan ilgisi ile onu Tesla yatırımına itti. İlk aracı Roadster ile Tesla yı tanıttı. Araç tek şarjla 394 km gidebiliyordu. Daha önce üretilen elektrikli araçların aksine Roadster 94 km hıza çıkabiliyordu.

Musk’ın gelecek planına bakacak olursak; Musk Marsa yerleşmeyi hedefliyor ve ilk uçuşu 7 yıl içerisinde yapmayı planlıyor. Marsa giden kişilerle orada bir üs kurmayı hedefliyor ve her türlü zorlu koşullara mücadele etmeleri gerektiğini belirtiyor.  

Musk’ın Anıtkabir Ziyareti

Musk’ın Kasım 2017’de Anıtkabir’i ziyaret etmesinin ardından attığı tweetler büyük ilgi görmüştür.

I placed the flowers

Three broken ribs
A pierced lung
And still he fought
For peace at… 

— Elon Musk (@elonmusk) November 9, 2017

“Çiçekleri koydum.
3 kırık kaburga,
Delik bir akciğer
Ve yine de savaştı.”

“If one day, my words are against science, choose science.”
Mustafa Kemal Atatürk

— Elon Musk (@elonmusk) November 9, 2017

“Eğer bir gün benim sözlerim bilimle ters düşerse, bilimi seçin.” Mustafa Kemal Atatürk

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.