Depoloma Cihazları Kristal Oldu

Dijital verilerin uzun süre saklanması için yeni bir yöntem geliştirildi.

Günümüzde tüm fotoğraflarımızı, belgelerimizi, videolarımızı ve buna benzer her şeyimizi dijital ortamlarda saklıyoruz. Harici diskler, DVD’ler ya da USB flash bellekler gibi cihazlar bu alanda en büyük yardımcılarımız oluyor. Bu verileri dijital ortamda saklamak daha kolay ve güvenli olsa da depolama cihazlarının da bir ömrü olduğunu unutmamak gerekiyor.

kristal-depolama-cihazi

DVD ve sabit disklerde saklanan verilerin ömrü en fazla birkaç on yıl oluyor. Uzun süredir sakladığınız ve hiç kontrol etmediğiniz CD ya da DVD’leriniz varsa, içlerindeki verilerin silindiğini ya da bozulduğunu göreceksiniz. Flash bellekler bundan biraz daha uzun süre dayansa da onlar da en nihayetinde ölümsüz değil.

Sıcaklık, Su ve Kimyasallar

Verilerin uzun süre korunması için çalışmalar yapan Hitachi, ölümsüz olduğunu iddia ettiği yeni bir depolama çözümünün prototipini ürettiğini duyurdu. 2cm2 alanında ve 2mm kalınlığında olan prototip kuvars kristalinden üretildi. Kuvars kristalleri 1000 derece sıcaklığa, birçok kimyasal maddeye, suya ve radyo dalgalarına karşı dayanıklı olmasıyla biliniyor.

Geliştirilen prototipin 6,45cm2’sinde (1 inç kare) 40MB veri saklanabiliyor. Bu mevcut müzik CD’leri ile aynı seviyede. Ancak araştırmacılar katman sayısını artırarak depolama miktarının yukarı çekilebileceğini belirtiyorlar.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.