iOS 7 Hakkında Her Şey

Apple’ın ABD’de düzenlenen WWDC etkinliğinde tanıttığı iOS 7’nin tüm detayları ve özellikleri haberimizde. Bakalım iOS 7 ne gibi yenilikler sunuyor.

Bugün ABD başlayan WWDC etkinliğinde birçok yeni Apple ürünü veyeniliği tanıtıldı. Bunlar arasında yer alan iOS 7, Apple‘ın bir sonraki nesil işletim sistemi. Yedinci kez iOS kullanıcılarıyla buluşan işletim sistemi bir dizi yenilik ve arayüz güncellemesi içeriyor.

İşte yeni mobil işletim sistemi ve en yeni özellikleri:

Sade ve şık arayüz

Steve Jobs‘un ölümünden sonra Apple içindeki konumu daha da güçlenen Baştasarımcı Jony Ive ve ekibi tarafından geliştirilen iOS 7, daha sade ve şık bir arayüze sahip.

Birçok ikonun yeniden tasarlandığı iOS 7‘de kullanılan fontlar da elden geçirilmiş. Yeni renk paletlerinin kullanıldığı arayüz tasarımında katman mantığı tercih edilmiş.

ios7_airdrop1370896614

Şeffaflığın ön plana çıkarıldığı yeni işletim sisteminde animasyonların sayısı da artırılmış. Örneğin hava durumu sayfasında kar yağma efekti gerçek zamanlı olarak görülebiliyor.

Üç boyutlu tasarımın ön plana çıkarıldığı iOS 7‘de üçüncü boyuta özel tasarımlar da oluşturulmuş. Birçok yeni tasarım güncellemesi içeren işletim sistemi bugüne kadar yapılan en radikal tasarım değişikliği olarak karşımıza çıkıyor.

Otomobilde iOS keyfi

iOS artık otomobiller de kullanılacak özel bir moda sahip. Bu özel mod ve özellikler sayesinde araç içinde sesli arama yapma, mesaj gönderme ve birçok özellik de kullanıma sunuluyor. Yeni özellik aralarında Mercedes, Ferrari, Hyundai, Chevrolet ve Kia gibi markaların otomobilleri tarafından desteklenecek. Ancak bu entegrasyonun nasıl olacağı tam olarak açıklanmadı.

ios7_incar1370895287

Otomatik güncelleme özelliği

iOS kullanıcılarının en önemli sorunlarından biri olan uygulama güncelleme sıkıntısı iOS 7 ile birlikte ortadan kalkıyor. Bundan sonra uygulama güncellemeleri otomatik olarak yapılacak. Ancak çok büyük boyutlu güncellemelerde bu durum sorun çıkarabilir. Tam olarak detay olmadığından otomatik güncellemenin nasıl yapılacağı ve sınırlama olup olmayacağı tam olarak bilinmiyor.

iTunes Radio

iOS kullanıcıların en büük sıkıntılarından biri resmi bir radyouygulamasının eksikliğiydi. iOS 7 ile birlikte geleniTunes Radio uygulaması ile radyo keyfi iOS‘da da resmi olarak geliyor. Bu özellik iOS, Apple TV ve Mac işletim sistemi ile entegre olarak çalışabilecek.

ios7_itunes_radio1370895172

Control Center

İşletim sistemine yeni gelen bir özellik de Control Center. İşletim sistemi ve cihazla ilgili ayarlara hızlı bir şekilde bu menüden ulaşılabiliyor ve ayarlar açıp kapatılabiliyor.

ios7_control_center1370895194

Notification Center

Halen kullanılan Notification Center‘ın hem tasarımı hem de özellikleri geliştirilmiş. Tasarımı daha sade hale gelen Notification Center‘da sadece gün içinde gelen uyarılar görülebilecek.

Geliştirilmiş çoklu işlem

Aynı anda işlem yapabilme (Multitask) kabiliyetleri geliştirilen iOS 7‘de bu panel de yeniden tasarlanmış,

Kamera da geliştirildi

iOS 7‘de radikal gelişmelerden biri kamera yazılımında yaşandı. Tasarımı tamamen elden geçirilen kamera özelliği tamamen farklı bir biçime büründü. Ayrıca birçok filtre özelliği de gelen kamera modunda bu filtreleri fotoğrafları çektikten ya da çekmeden önce uygulamak mümkün.

ios7_kamera1370895211

Yenilen Fotoğraflar

Uzun zamandır çok fazla bir düzenleme yapılmayan Fotoğraflar (Photos) özelliği de elden geçirildi. Yeni bir görünüme kavuşan Photos bölümünde fotoğrafları yıla ya da koleksiyona göre sıralabiliyorsunuz.

AirDrop

iOS 7’de herhangi bir şeyi paylaşmak istediğinizde AirDrop özelliğini kullanabiliyorsunuz. Yeni bir özellik olan AirDrop, fotoğraf, video, mesaj, ya da kişiyi paylaştırma imkanı sunuyor.

ios7_airdrop1370896614

Bugünden itibaren Beta olarak kullanıma sunulan iOS 7 (önceki sürümlerde olduğu gibi) sonbahar aylarından itibaren son kullanıcıya ulaşacak.

Yeni işletim sistemi iPhone 4, iPhone 4S, iPhone 5, iPod touch 16 GB, iPod touch 32 GB / 64 GB, iPad 2, iPad Retina ve iPad mini tarafından destekleniyor. Ancak bazı özellikler bütün bu cihazlarda kullanılamayacak.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

iOS 7 Hakkında Her Şey” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.