Markaların Gözü Instagram’da

Instagram bloğunda 400 milyondan fazla kullanıcısının olduğunu bildirdi. Bu topluluk büyüyerek küreselleşmeye devam edecek gibi duruyor.

Instagram, bundan bir buçuk yıl önce Türkiye dışında 8 ülkede ilk reklamlarını görücüye çıkarmıştı. Biz de bu reklamların Türkiye’ye gelmesini heyecanla beklerken geçen haftalarda müjdeli haberi aldık. Kullanıcı sayısının ve etkileşim oranının yüksek olması sebebiyle bu durum Türkiye’deki bir çok markayı heyecanlandırdı. (Günde 80 milyondan fazla fotoğraf ve video paylaşılıyor)

Instagram, Türkiye’de lansmanını partnerleriyle Marquee Instagram reklamıyla yaptı. Marquee sayesinde markalar (Boyner Online, P&G’nin markası Pantene, Trendyol&Modagram, Turkcell’in mesajlaşma servisi Bip, Türk Hava Yolları ve Vodafone) birer günlük çok büyük erişim sağladılar. Reklamları yayınlandığı gün en başa reklamı yayınlanan markanın duyurusu yerleştirildi ve 3 frekansa kadar yayınlandı. Markalar, 3 farklı reklam formatını (çoklu reklamlar, görsel ve video) kullanabildiler. Bu sayede yüksek erişim ve frekans ile gerçek hedef kitleye seslerini duyurdular.

Ekim 2015 itibariyle tüm kullanıcılara açılan Instagram reklamlarını Facebook reklam paneli üzerinden oluşturabilirsiniz. Power Editor üstünden website tıklaması, video, uygulama indirme reklam modellerini kullanabilirsiniz. Websitesi dönüşüm reklamları ise ay sonunda ekleniyor olacak. Power Editor’den hazırladığınız bu reklamlarda Facebook hedeflemesini, özel hedef kitlelerini, benzer hedef kitlelerini ve reklam performansını ölçebilmek için dönüşüm piksellerini kullanmalısınız. Ayrıca websitesi tıklama reklamlarınızın performansını attırmak için carousel formatını tercih edebilirsiniz. Video kampanyalarınız için kullanacağınız video 30 sn’ye kadar olabilecek. Ek olarak, video kampanyalarınızda eyleme çağrı butonlarını da eklemeniz reklam performansı artıracaktır.

instagram_reklamlari

“Power editör üzerinden nasıl Instagram reklamı alınır?” sorusunu bir sonraki yazımda yayınlayacağım.

Görüşmek üzere. Verimli reklamlar. 🙂

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Didem Bozkurt

O bir Mimar Sinan Üniversitesi sosyoloji mezunu... Sosyolog olmanın gereklerini yerine getirmek üzere yola çıkmışken kendini dijital dünyanın kucağında bulmuştur. Jolly Tur'da Sosyal Medya Uzmanı olarak hayatına devam ederken bir yandan okur, yazar ve yine okur. Fırsat buldukça da gezer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.