Nvidia açıkladı ‘Kalkan’ (Shield) oyun sistemi

Nvidia yıllardır video oyun sektöründe önemli bir oyuncu olmuş, konsol üreticileri için doğrudan bir rakip olmamıştı. İşte bu değişmek üzere.

Las Vegas’ta yıllık CES fuar shovun da, kicking off basın toplantısında şirket kendi mobil oyun sistemini açıkladı, sadece Tegra 4 işlemci çipi ile çalışan bir Adroid cihazı duyurdu.

Kalkan projesi (Project Shield) adı verilen sistem aslında bir kapaklı, 5-inç boyutunda çoklu dokunmatik ekrana sahip tıknaz yapılı oyun denetleyicisidir.  Ayrıca standart analog kollar ve oyun düğmelerinin yanı sıra, güçlü bir yapıya sahip.

Bu enteresan cihaz stantdart girişlere sahip ve bir HDIM kablosu ile büyük ekran bir televizyona eklenebilir. (CEO Jen-Hsun Huang basın etkinliğinde 4K/ High Definition özelliğini gösterdi.)

Bu beş yıllık çalışmanın doruk noktasıdır, Huang “Siz küçük bir ekrandan zevk alabilir yada televizyonda aynı oyununun keyfini çıkarabilirsiniz.” dedi.

Sistemde Nvidia’nın TegraZone Android oyunu mağazasının yanı sıra uyumlu bir bilgisayarda saklanan oyunları veya cloud (Bulut) içindeki oyunları oynayabilirsiniz.

VentureBeat göre Nvidia kalkan projesini (Project Shield) kendi üretmek ve satmak istiyor. Sistemin en erken bu bahar olarak ABD, Kanada ve diğer bölgelerde satışa sunulması bekleniyor.

Bu potansiyel Android oyun sistemlerinin 2013 yılına dönüşüdür. Android tabanlı Ouya konsolu, ilk bakar sonu nedeni ile geçen temmuz ayında tanıtıldı. Geçen hafta başka bir Android oyun cihazı olan The GameStick, bir kaç gün içinde kendi Kickstarter hedefini geçti.

Oyun masalarındaki oyuncuların mutlu olması için, Nvidia ayrıca oyuncuların hızlı bir şekilde makine için mümkün olan en iyi ayarları bulmak için bir aerodinamik açıkladı.

Geforce deneyimi, Nvidia grafik kartları otomatik olarak en uygun ayarları bulmak için izin veriyor.

Huang “Oyuna başladığınız zaman,Sizin oyunun içinde GFE sihirli ilave ayarlar ile bilgisayarınızın izin verdiği daha güzel ve daha fazla oynanabilir ayarları çıka geldi.”dedi.

Bu özellik, Nvidia grafik sürücülerinin yeni versiyonlarının ana özelliği olacaktır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.