ÖSYM den yapılan açıklamaya göre KPDS sınavı kaldırıldı. Yeni sınavın adı YDS

Ösym’den dün yapılan açıklamaya göre ÜDS ve KPDS sınavları kaldırıldı. Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik, 4 Ocak 2013 tarihli ve 28518 sayılı Resmi Gazetede yayımlandı.

ÜDS ve KPDS sınavlarının yerine bundan sonra YDS isminde tek bir dil sınavı yapılacağı duyuruldu. YDS sınavının açılımı “Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Sınavı” olarak açıklandı.

YDS sınavının ilk uygulanacağı tarih ise 7 Nisan 2013 olacak.

Bu haberden çok daha önemlisi ise artık YDS dışında hiç sınavda yabancı dil sorusu bulunmayacak. Bu açıklama ile KPSS sınavındaki yabancı dil bölümüninde kaldırılacağı anlaşılıyor.

ÖSYM’den yapılan açıklamanın tam metni aşağıdaki gibi.

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik, 4 Ocak 2013 tarihli ve 28518 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Bu Yönetmelik gereği; Merkezimiz tarafından bazı dillerde yılda iki kez olmak üzere Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Sınavı (YDS) yapılacaktır. Sınavın ilk uygulamasının 7 Nisan 2013 tarihinde yapılması planlanmaktadır.

2013 yılından itibaren ÖSYM tarafından, yabancı dil bilgisi seviye belirlemeye yönelik olarak, sadece Yabancı Dil Seviye Belirleme Sınavı (YDS) yapılacaktır. Diğer yabancı dil bilgisi seviye belirleme sınavları (ÜDS/KPDS vb.) yapılmayacaktır. Ayrıca; ÖSYM tarafından uygulanan ve içeriğinde yabancı dil sorusu/testi bulunan sınavlarda yabancı dil sorusu/testi bulunmayacak, bu adayların sınav sonuçlarının değerlendirilmesinde YDS’den alacakları puanlar kullanılacaktır.

Bu nedenle, 2013 yılından itibaren ÖSYM tarafından yapılan KPSS, TUS, DUS vb. sınav ve yerleştirme işlemleri ile ÜDS/KPDS sonuçlarını kullanan diğer kamu/özel kurum ve kuruluşların sınav/yerleştirme işlemlerine katılacak adayların, yabancı dil yeterliğinin belirlenmesi için 7 Nisan 2013 tarihinde yapılması planlanan YDS’ye katılmaları yararlarına olacaktır.

Kamuoyuna önemle duyurulur.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.