Samsung, Pantech’in Yüzde 10 Hissesini Satın Aldı

Güney Koreli teknoloji devi SamsungYonhap News raporlarına göre Pantech adlı şirketin yüzde 10’unu satın almış durumda. Yaklaşık 53 Milyar Won değerinde olan anlaşma 47.6 milyon ABD dolarına karşılık geliyor.

pantech-pocket

Pantech‘in üçüncü büyük hissedarı konumuna geçen Samsung, yüzde 11.96 hisseye sahip Qualcomm ve yüzde 11.81’lik hisseye sahip olan Kore Geliştirme Bankası ile bir nevi ortaklık kurmuş oldu.

PantechLG ve Samsung‘un arkasından ülkedeki en büyük telefon üreticisi olarak göze çarpıyor. ABD pazarına özellikle Verizon ve AT&T için telefonlar üreten firmanın en büyük hissedarı ise şimdilik Qualcomm.

Gelen bilgilere göre Mart ayında 28.5 milyon dolarlık ödemeyi tek parça olarak veren Samsung, geri kalanı da kısa bir süre içerisinde tamamlayarak ödemeyi bitirecek.

Güney Kore’nin iddialı üreticilerinden de olsa Samsung ve LG‘ye göre küçük bir firma olan Pantech, şimdilik Samsung’un kontorlüne giriyor diyebiliriz. Bu hamleye diğer bir Güney Koreli LG’nin pek sevinemeyeceğini söyleyebiliriz. Bakalım bu satın alma Samsung‘a nasıl getiriler sağlayacak?

Pantech‘in AT&T modeli için ürettiği Pocket modeli

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.