Televizyon Reklamlarının Arama Hacmine Etkisi

Günümüzde bir çok internet şirketi ve marka, televizyon reklamı aracılığıyla online mecralar üzerindeki dönüşümünü artırmaya çalışıyor.

Turkcell

İnternet şirketlerinin doğası gereği en önemli refleksi her şeyi analiz platformları üzerinden ölçümlemek ve verileri sürekli iyileştirmektir. Sürekli bu kafa ile düşünen şirketlerin TV, radyo, dergi gibi online’dan göreceli olarak çok daha pahalı mecralara ciddi olarak para yatırıp, bu yatırımlarının getirisini ölçümleyebilmesi için çeşitli metotlar bulunmaktadır. Bunun yaygın olarak kullanılan versiyonu, arama hacimleridir.

Arama motorlarında dönemsel olarak arama hacimleri incelenerek buradaki çıkış ve iniş verileri karşılaştırmalı olarak bilgi niteliğine getirilebilir. Bunu bir örnekle açıklamak çok daha iyi olacaktır.

Turkcell hem offline’da hem de online’da Türkiye’nin en çok bütçesini harcayan şirket diyebiliriz. Turkcell hizmetlerini daha iyi anlatabilmek adına, kendi kitlesine de uygun olarak, TV reklamlarını izleyen kitleyi internet sitelerine taşıyacak noktanın arama motoru olduğunu biliyordu. Özellikle Türkiye’deki internet kullanıcıları her şeyi Google’da aratmaya meyilli olduklarından dolayı formülün işe yarama ihtimali yüksekti.

Yukarıdaki reklam filminin sonuna bir arama motoru barı yerleştirip, içine de “T40″ yazan Turkcell, kreatifin minimal ve büyük etkisini Google’da çok ciddi bir şekilde gördü. Reklamın öncelikli olarak yer aldığı zaman diliminde konuyla ilgili yapılan arama sayısı yüzlerce kat arttı. Bununla ilgili aşağıdaki grafik daha çok şey anlatıyor.

t40 arama hacmi

Turkcell örneğinde de görüldüğü gibi, offline mecralarda çıkacak online firmaların, reklamlarını kendi gerçeklerine göre düşünmeleri gerekiyor. Daha önce bu tip bir zekayı hiçbir salt e-ticaret firmasının düşünmemiş olması da ajanslarının ayıbı olsa gerek.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.