Web.Config’de Culture Format – Globalization Ayarı ve Datepicker Localization’ı Değiştirme

Merhabalar arkadaşlar,

Bu makalemizde  web tabanlı .Net uygulamaları için, sunucu dili ve lokasyonuna göre ortak kültür dili (culture) oluşturmayı inceleyeceğiz.

Bildiğimiz üzere web uygulamaları belirlediğimiz configurasyona veya default ayarlara göre start-up da configure olmaktadır.

Karakter özelliği ,tarih formati gibi konfigurasyonlar; Current Culture’a yani uygulama çalışırken set edilmiş kültüre göre gelmektedir.

Current Culture önce run edildiği uygulamaya göre set olur; yani IIS veya Web.Config’de tanımlanan configurasyonlara göre. Eğer buralarda bir kültür set edilmemişse Machine Culture’a (makina kültürüne) göre set olur.

Örneğin; hiç bir ayar yapmadınız ve uygulamanızı ayağa kaldırdınız, uygulamanın tarih formatı,  karakter dili sunucunun çalıştığı lokasyona göre ve işletim sisteminin diline göre set olur. Eğer sunucunuz Türkiye’de ve işletim sistemi dili Türkçe ise muhtemelen bir sorun yaşamayacaksınız , fakat tersi bir durumda muhtemelen bu bir sorun çıkaracaktır karşınızda. Özellikle tarih formatı büyük sorun çıkartmakta, bunun için uygulama içinde C# kodu ile birçok ayar yapılmakta. ( DateTime.Parse, DateTime.ParseExact .. vb gibi)

Fakat göstereceğim, Web.Config’de <system.web> tagının içinde globalization’ı set etme yöntemi ile sorunu tamamen kaldırmış olacağız.

<system.web>
<globalization culture="tr-TR" uiCulture="tr-TR" />
</system.web>

Bu şekilde nerede olursa olsun uygulamanızın çalışma dili ve kültürü Türkiye’ye göre ayarlanmış olacaktır.

Bunun yanı sıra datepicker  için localization ı da ayarlayabilirsiniz

 <script type=”text/javascript” >
 $( document ).ready(function() {
      $.datepicker.setDefaults($.datepicker.regional["tr"]); 
 }); 
</script>

 //Bunu yaparak datepickerin tarih formatını Türkiye'ye göre set edebilirsiniz.

Bir başka makalede görüşmek üzere.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.