Yeni Google Adwords Yapısının Getirdikleri

Google Adwords

Google Adwords geçtiğimiz Şubat ayında 2006′dan bu yana yaptığı en köklü değişikliği yaparak yeni versiyonunu duyurmuştu. Bu yeni versiyonla ilgili yurtdışı kaynaklarda çok şey söyleniyor. Biz de değişiklikleri yorumladık.

Google Adwords’ün bu kadar köklü değişikliklere gitmesine yol açan durumu “mobility” olarak özetleyebiliriz. Taşınabilirlik ve mobil teknoloji günümüzde öyle bir noktaya geldi ki neredeyse uyku dışındaki tüm vaktimizde akıllı telefonlar sayesinde sürekli online durumdayız. Google Adwords’te bu ana değişikliği görmezden gelemedi ve içinde pek çok farklı güncelleştirmenin de olduğu güncelleştirmeleri yayınladı.

Yeni Google Adwords’ü maddeler halinde incelemek gerekirse;

Google Adwords’ün eski yapısında mobil cihaz seçimi kampanya seviyesindeki ayarlardan yapılırken, yeni Google Adwords’te reklam seviyesinde yapılıyor. Gelişmiş kampanya seçeneklerinden mobile uygun reklamı yaratarak mobilde çıkacak reklamı özelleştirebiliyorsunuz.

– Üstteki maddeye bağlı olarak, eskiden mobil için farklı kampanya, search için farklı kampanya yapılmasının sebebi olan tekliflendirmeyi, kampanya arayüzünden yapabiliyorsunuz. Mobilden reklam görüntülenmeleri için CPC teklifini yüzdesel olarak arttırabiliyorsunuz.

– Text bazlı olarak daha zeki hale getirilen Adwords’te eski açıklar düzenleniyor. Örneğin reklamınızı Apple iTunes’a yönlendiriyorsanız otomatik olarak reklamlarınız Android cihazlarda görüntülenmiyor.

– Yer bazlı tekliflendirme modelini yeni Google Adwords’te kullanarak kampanya oluşturmada zaman kazanılırken, konuma göre tekliflendirme yapabileceğiz. Türkiye’deki ip altyapısının yetersizliğinden dolayı ne kadar işlevsel olur bilinmez ancak yine de olumlu bir update.

– Eski Google Adwords yapısında site uzantılarını(sitelinkler) tek bir link olarak algılayarak bizlere raporluyordu. Artık link bazında raporlama alabiliyoruz.

– Reklam uzantıları kampanya seviyesindeyken yeni yapıyla reklam seviyesine alındı. Bu da kampanya oluştururken çok geniş bir esneklik sağlıyor.

– Reklam uzantıları için zamanlama özelliği getirildi.

– Tablet ile masaüstü site görüntüleme çözünürlükleri birbirine çok yakın olduğundan dolayı Google, tablete ayrı muamele yapmay bıraktı.

– Yeni kampanya yapısı ile mobil spesifik kampanya yapısının sonu geldi. Artık normal kampanya yapısına entegre olarak mobil kampanyalar kurgulanmalı.

– En işe yarar geliştirme ise flash animasyonlu banner’ları otomatik olarak HTML5′e çeviren modül… Bu sayede mobil platformlarda da animasyonlu bannerlar görüntülenebilecek.

Son olarak hatırlatmamızı yapalım: Ağustos ayı itibariyle eski kampanya yapısı kullanılmaz halde olacak. Kampanyaları yavaştan güncellemenin zamanı geldi de geçiyor bile…

Kaynak: searchenginewatch.com

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.