170 Milyar Tweet Arşivlenecek !

ABD Kongre Kütüphanesi, Twitter ile iki yıl önce yapılan anlaşma kapsamında, mikroblog sitesi hayata geçtiğinden bu yana atılan tüm mesajların (tweet) arşivleneceğini açıkladı.

Dünyanın en büyük sosyal ağlarından biri olan Twitter’da her gün atılan yüz milyonlarca tweet sürekli olarak depolanacak. Kütüphane, mikrobloğun hayata geçtiği 2006 yılından bu yana atılan 170 Milyar tweeti arşive ekleyeceğini ifade etti.

CNET sitesinin verdiği habere göre, iki yıl önce yapılan anlaşma gereği, kütüphane ilk olarak 2006-2010 yılları arasında atılan 21 milyar tweet’i depolayacak. Dünya genelinde 470 milyonu aşkın üyesi bulunan Twitter’da, her gün yarım milyar tweet atılıyor. 2010’dan bu yana üye sayısı hızla artan sosyal ağda son iki yılda atılan tweet sayısını yaklaşık 150 milyar.

Kütüphaneden konu hakkında yapılan açıklamada, ‘Twitter’ın Kongre Kütüphanesinin görevleri arasında önemli bir yer tuttuğu’ ifade edildi. Ayrıca, sosyal medyanın ana iletişim platformu haline geldiği ve zamanla kütüphaneler tarafından biriktirilen mektupların, dergilerin ve diğer önemli yayımların yerini aldığı ifade edildi.

ERİŞİM İZNİ İSTENİYOR

Kütüphane, oluşturulmakta olan arşive erişim için izni verilmediğini, ancak dünya çapında arşive erişim izni almak için yaklaşık 400 başvuru yapıldığını belirtti.

Twitter, kısa bir süre önce kullanıcılarına attıkları tweet’leri arşivleme hizmeti sunacağını açıklamıştı. Bu hizmetin dünyanın farklı coğrafyalarında da hayata geçmesi için çalışmalar sürüyor. Kongre Kütüphanesi ise nasıl bir arşivleme çalışması izleyeceklerini belirten bir belge yayımladı.

Kütüphane, 170 milyar tweet içeren arşivin iki kopyasının, toplamda 133 Terabyte’lık alan kaplayacağını açıkladı.

Sizce erişim izni verilmeyen bu tweetler ne işe yarar ? Ne amaçla depolanır ? İleri bir tarihte erişime açılmasını haklı bulur musunuz ?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.