Başarılı Özel Gün E-Posta Kampanyaları İçin Tavsiyeler

E-ticaret siteleri için en önemli satış öğelerinden birisi özel günlerdir. Anneler günü, babalar günü, sevgililer günü gibi özel günlerde üyelerinize hediye fırsatları sunmanız ve satış elde etmeniz için çok etkilidir.

email marketing

Birçok kişi hediye alması gerektiğini düşünür ama ne alacağını bilemez. E-postalar onlara hediye fikirleri vermek için çok büyük fırsatlardır. Özel gün e-postalarından alışverişler genel olarak o günden 2 hafta önce artmaya başlar. Siz daha erken başlayarak bir e-posta serisi oluşturabilir, erken satış indirimi yaparak fark yaratabilirsiniz.

Eğer e-posta serisi yapacaksanız, bir e-postada satın alma yapan kişileri bir sonraki e-postaya dahil etmediğinizden emin olun. Öncelikle üyelerinizi yaş ve cinsiyete göre segmente edip, farklı hediyeler ve kurgular oluşturabilirsiniz. Eğer müşterilerinizin önceki satın almalarını tutuyorsanız, bir önceki sene aynı dönemde aldıkları hediyelere göre farklı bir segmentasyon yapabilirsiniz.

Genel olarak bütün e-posta kampanyalarındaki önemli noktalardan birisi de başlıklardır. Bu sebeple başlıkta yaratıcı olmanız çok önemlidir.

Özel günlerin yaklaştığı ve son günlere girildiği zamanlar hediye kartı, ya da pahalı hediye fırsatlarınızı sunmak için doğru zamanlardır. Hediye almakta geç kalmış kişiler, son dakikada normalden daha fazla para ödemeye hazır olacaklardır. Aynı gün kargo garantisi gibi fırsatlarla bu kampanyalardan büyük satışlar yakalayabilirsiniz.

Eğer veri tabanınızda kimlerin anne/baba olduğu ile ilgili veri tutuyorsanız, annelere özel “Kendinizi Bu Özel Günde Şımartın” konseptli ayrı bir kampanya düzenleyebilirsiniz.

İstatistiklere göre Anneler Günü/ Babalar Günü geçtikten sonra gönderilen e-postalarının açılma oranı hala yüksektir. Önceki e-postalarınızı açmamış üyelerinize, henüz annelerini ziyaret etmemiş üyelerinize farklı bir kampanya hazırlayabilirsiniz. İndirim, kupon, ekstra hediyeler bu kampanyalarda çok etkilidir.

-Örneğin Avea’nın sevgililer mailing kampanyası satış açısından başarılı bir mailing örneği.

Avea’nın sevgililer mailing kampanyası

-Yemek Sepeti’nin sevgililer gününe özel mailingi ise vasatın üstüne çıkamamış, zorunluluktan yapıldığı çok belli oluyor.

Yemek Sepeti sevgililer günü mailingi

-Medical Park’ın 2012 anneler gününde gönderdiği mailing anneler günü sıcaklığını taşıyor. Ancak sağlık pazarlamasındaki kısıtlar sebebiyle işin satış boyutu kısılmak zorunda kalınmış.

Medical Park anneler günü mailingi

-Şehir Fırsatı’nın 2011 babalar günü mailing örneği ise site temasında, hiçbir özel gün sıcaklığı olmadan direk olarak satış yapmayı amaçlamışlar.

Şehir Fırsatı 2011 babalar günü mailingi

Bu kampanyaları sadece e-postalarda değil, sosyal medya, web sitesi gibi diğer pazarlama mecralarında da destekleyin. Duygusal mesaja önem verin, e-postalarınızı tamamen satışa yönelik hazırlamayın.

Kaynak: emarsys.com

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.