Douglas Engelbart’ın Hayatı

Dr. Douglas C. Engelbart (Doğum: 30 Ocak 1925 / Ölüm: 2 Temmuz 2013) Norveç asıllı bir Amerika’lı bir mucittir.

Bilgisayar – İnsan etkileşiminin öncülerinden olan Engelbart en çok bilgisayar faresini bulmasıyla ünlenmiştir (Bill English ile beraber). Takımı ile beraber hypertext, bağlantılı bilgisayarlar ve bilgisayar arabirimlerinin ilk örneklerini geliştirmiştir.

Douglas Engelbart

Bilgisayar faresini (mouse) icat eden ve birçok temel bilgisayar teknolojisinin geliştirilmesinde rol oynayan Douglas Engelbart 88 yaşında hayatını kaybetti. Douglas Engelbart’ın ölüm haberi, Mountain View California’da bulunan Engelbart Ensitüsü tarafından kurulan Computer History Museum (Bilgisayar Tarihi Müzesi) tarafından Twitter’dan duyuruldu.

Engelbart‘in bilgisayar teknolojisine katkıları sadece Mouse ile sınırlı kalmayıp daha bir çok konuda araştırmalar yaparak bilgisayarın günümüzdeki haline gelmesinde yardımcı olmuştur.

Mouse'nin Tarihi

Farenin Keşfini Yaptı

Douglas Engelbart Mouse (Fare) adını verdiği ‘keşfini’ ilk olarak 9 Aralık 1968’de dünyaya tanıtmıştı. Farenin yanı sıra video konferans, kelime işleme, hypertext düzenleme gibi birçok popüler teknolojinin ortaya çıkmasında büyük rol oynadı. Yaptığı bazı çalışmalar grafik arayüzün keşfinde ve geliştirilmesinde de kullanıldı. 68 yılının sonlarında faresini bitiren Engelbart, 1970 yılında patent başvurusunda bulundu ve aynı yıl patenti aldı. Engelbart, Basit tahta bir gövde ve iki metal tekerlekle çalışan bu ilk farenin patentinde, ‘X-Y pozisyonlarında el ile hareket ettirilen ve bu şekilde ekrandaki imleci kontrol eden cihaz’ tanımına yer verdi.

Farenin ardından Douglas Engelbart’ın dünyaya en büyük katkısı ise internetin ortaya çıkmasını sağlayan ARPANET’in geliştirilmesinde rol oynaması. DARPA (sonra ARPA oldu) tarafından sunulan finansmanla, Engelbert’in ekibi ağ üzerinden iletilen mesajı alabilme üzerinde çalışıyordu. Aslına bakılırsa ilk mesajı alanlar da onlar; mesaj ise ‘lo’ydu. Aslında ‘login’ olması gerekiyordu fakat sistem çökmüştü…

Birçok Ödül Aldı

Engelbart hayatı boyunca araştırmaları ve çalışmaları nedeniyle birçok ödüle layık görüldü. Bunlardan en önemlisi National Medal of Technology; Engelbart madalyasını 2000 yılında, bizzat dönemin ABD Başkanı Bill Clinton’dan aldı. Bunun yanı sıra Engelbart’ın birçok daha başka ödülü var. Hatta doğduğu eyalet Oregon’da her yıl 24 Ocak Douglas C. Engelbart Günü ilan edildi.

Engelbart, bilgisayar devrimine mouse’u icatıyla yön vermiş olsa da bu icadından çok fazla para kazanamadı. SRI, 1983′de mouse’un lisans haklarını Apple‘a 40 bin dolar karşılığında devretti. Şimdiye kadar en az bir milyar bilgisayar mouse’unun satıldığı söyleniyor. Bilgisayar ve teknolojinin babalarından sayılan Douglas Engelbart’ın ölümü ise teknoloji dünyasında büyük bir kayıp olarak nitelendiriliyor.

Bütün günümüzü belki de hayatımızı oyun oynayarak geçiriyoruz fakat teknolojinin bu noktaya nasıl geldiğini biliyor muyuz hiç düşünüyor muyuz bazen merak ediyorum. Douglas Engelbart ve bilgisayar teknolojisine ucundan bile katkısı olan kişilere bizim saygımız sonsuz. Sizlerin de arada bir onları hatırlaması dileği ile.

Kaynaklar;
www.milliyet.com.tr
www.sosyalmedya.co

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 3.3]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.