Kablosuz Dünyayı 2013 Neler Bekliyor?

Dünyanın en önemli telekomünikasyon firmalarına kablosuz ağ (wireless) hizmeti veren Xerox şirketi WDS, kablosuz ağ sektörü ile ilgili 2013 beklentilerini açıkladı.

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Xerox’un geçiğimiz yıl satın aldığı; Microsoft, Samsung, HTC, Vodafone, AT&T, Nokia, Orange, Chine Mobile gibi dünya devi firmalara kablosuz ağ hizmetleri sunan WDS, kablosuz ağ sektöründe 2013 yılında olabilecek gelişmelerle ilgili beklentilerini  açıkladı.

WDS’in beklentilerine göre; 2013 yılında, NFC (Near Field Communication – Yakın Alan İletişimi), mobil paradan daha çok bilgi transferi ve kimlik doğrulamaya odaklanacak. WDS’e göre; Android işletim sistemleri konumunu, akıllı TV’ler ve Uydu Navigasyonu gibi diğer tüketici elektroniği sektörlerine genişleterek, pazardaki varlığını arttıracak. Microsoft ve Blackberry’nin patent önlemleri ve yeni ürünlerle büyük bir geri dönüş yapmasını bekleyen WDS; 2013 yılında aynı kalan tek şey mobil inovasyonun hızı olacak diyor.

WDS’e göre 2013 yılının 10 kablosuz trendi şöyle olacak:

kablosuz ağ teknolojisi

1. Fiyat baskısı eski nesil telefonların ayakta kalmasını sağlayacak: 2013 yılında da eski nesil telefonlara yönelik tercihler, akıllı telefonların gerisinde kalmaya devam etse de; akıllı telefonların yüksek fiyatlarının yarattığı baskıdan dolayı eski nesil telefonların 2013 yılında da piyasada yer alması ve talep görmesini sağlayacak.

2. NFC bilgi paylaşımına konsantre olacak: NFC (Yakın Alan İletişimi) bugüne kadar mobil ödemeyle eş anlamlı olarak anıldı. 2013 yılında NFC, bilgi paylaşımına odaklanmaya başlayacak.

3. Mobil operatörler sonunda, sabit hat operatörleri için zorlu bir rakip haline gelecekler: 4G alt yapısının teorik olarak 3G’den 5 dakika daha hızlı olduğu kabul ediliyor. 2013 yılında, 4G daha fizible ve daha fazla potansiyel telep görecek. 4G, geniş bant sabit telefon uygulamalarında daha çok tercih edilecek.

4. Android her yere yayılacak: 2013 yılında, mobil işletim sistemleri her alanda yaygınlaşacak, özellikle de akıllı TV ve Uydu Navigasyonu gibi tüketici elektroniği kategorisinde yoğun bir şekilde kullanılacak.

5. Patent savaşlarında sonun başlangıcı: Apple, Google’ın Android’i ile yasal savaşa devam etmeyecek gibi görünüyor. Ayrıca Samsung da “Şirketlerin mahkeme koridorlarında rekabet etmesindense pazarda adil biçimde rekabet etmesinin daha iyi olduğuna inanıyoruz” diyerek, önümüzdeki dönemlerde daha az husumet yaşanacağının sinyalini verdi. 2013’te akıllı telefon markaları arasındaki acı patent savaşlarının yumuşayacağı tahmin ediliyor.

6. Yavaş ilerleyen patent davaları Windows Phone OS’e yarayacak: Cep telefonları tedarikçileri bugüne kadar ağırlıklı olarak Android üzerine yatırım yaptılar; ürün yelpazesinde başka bir ürünün taklidini barındırmamak ve patent ihlali davalarından kaçınmak istiyorlarsa, ürünlerini farklılaştırmak durumundalar. Bu yüzden Microsoft’un Windows Phone lisanslarında patent koruması sunması ve güvenlik sağlaması, Windows telefonunu 2013’te üçüncü büyük oyuncu pozisyonuna sokacak.

7. HTML5 web uygulamaları gelişecek: Tabletlerin en yüksek büyümeye sahip cihaz olmasını sürdürmesiyle, HTML5 web uygulamaları çok farklı platformlara adapte edilecek ve daha güvenli bir platform geliştirme ortamı olacak.

8. Kindle Telefon pazara giriş yapacak: Mevcut medya içeriğinin gereğinden fazla olmasıyla birlikte, 2013 yılı Amazon’un popüler Kindle Tableti’nin kardeşi denebilecek bir telefonla akıllı telefon pazarına giriş yaptığı yıl olabilir. Amazon’un tablet kategorisindeki donanım başarısına bakarsak, çok iyi bir mobil telefon servis edeceğini söyleyebiliriz.

9. Blackberry kendini toparlayacak: WDS, 2013’te RIM’in cihaz sevkiyatını arttırmasını bekliyor. 2012’nin üçüncü çeyreğine kadar RIM’in global akıllı telefon pazar payı peşpeşe gelen 6 çeyrek boyunca düşüş gösterdi. Ama 2013’te RIM’in çok beklenen BB10 OS’u duyurması ile iyi bir geri dönüş yapacağı umuluyor.

10. Güvenlik konusu, mobil cihaz kullanan kurumsal firmaları kaygılandırmaya devam edecek: Çok platformlu programlanabilen PC sonrası dönemde akıllı telefonlar siber suç işleyicilerin temel hedefi oldu. WDS mobil güvenlik tehdidinin 2013’te kitle pazar (mass-market) tehdidi haline geleceğini düşünmüyor ama bu sorunun artmasını bekliyor

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.