Les Misérables [Sefiller]


Yönetmen: Tom Hooper 
Oyuncular: Hugh Jackman | Russell Crowe | Anne Hathaway | Amanda Seyfried | Helena Bonham Carter
Tür: Dram | Müzikal | Romantik
Vizyon Tarihi: 1 Mart 2013 (Türkiye) 
Süre: 158 dakika
IMDB: 7,6 / 10 (http://www.imdb.com/title/tt1707386/) 

Sefiller kitabını okumayan yoktur herhalde. Victor Hugo’nun yazmış olduğu eser, türünün en iyi örneklerinden biridir. Filmin baş karakteri Jean Valjean (Hugh Jackman) yeğeni için çaldığı bir somun ekmek yüzünden 5 yıllık kürek cezasına çarptırılıyor. Kaçmaya çalıştığı içinde bu ceza 19 yıla kadar uzuyor. 19 yıl sonunda her şey bitti, artık özgürüm derken mahkum olduğuna dair aldığı belge yüzünden insanlar tarafından tabiri caizse itilip kakılıyor. Jean Valjean’ın durumu bu kadar kötüyken bir piskopostan yardım alıyor. Ona sıcak yemek ve yatak veren piskoposun gümüş eşyalarını çalan Jean Valjean bu durum sonrasında gelişen olaylar yüzünden belki de bu zamana kadar gelmiş en büyük sorulardan biri “Kimim Ben?” sorusunu sorduruyor. Jean Valjean kendine yeni bir sayfa açmak istiyor, fakat onu her yerde arayan Javert (Russell Crowe) buna izin vermiyor. Filmde Fantine karakterini Anne Hathaway, Cossette karakterini Amanda Seyfried canlandırıyor. Daha önce Müzikal türünde bir film izlememiş olanlar, filmde bir aksiyon bulamadığı için filmi beğenmeyebilir. Müzikal tamamen şiir ve edebiyatı ön plana çıkarır bana göre. Özellikle Russell Crowe, Hugh Jackman ve Helena Bonham Carter’ın performansları beni çok etkiledi. Bu zamana kadar yapılmış en iyi müzikal filmlerden birini izlerken eminim sıkılmayacaksınız. Her sahnesinde, her diyalogunda sizi bağlayacak bir parçayı kendinizde bulacaksınız.

Filmdeki bazı parçalardan replikler

Eğ başını, Eğ başını. Köle olarak geçireceksin tüm hayatını. Eğ başını, Eğ başını. Buraya kazmışsın zaten mezarını.

Kimsenin kayıp olmadığı bir yer biliyorum. Kimsenin ağlamadığı bir yer biliyorum. Ağlamak yasaktır orada… Buluttaki şatomda.

Aşağı bak da bir dene, becerebiliyor musun merhamet etmeyi? Aşağı bak da bir gör, ahbaplarının altındakileri!

Kırmızı, öfkeli insanların kanı! Siyah, geçmişin karanlığı! Yeni doğacak dünya kırmızı! Siyah, sona erecek gecenin karanlığı!Fragman
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.