Microsoft’ un kurduğu Dünya’nın En Sessiz Odası Kemiklerinizden Gelen Sesleri Dahi Duymanızı Sağlıyor!

Herkes bugünlerde biraz huzur ve sessizlik arıyor gibi görünüyor. Ancak böyle makul bir fikir bile çok ileri gidebilir. Özel olarak inşa edilmiş oda Microsoft’un Washington Genel Merkezinde bulunuyor. Yankısız bir oda olan yeryüzündeki en sessiz yer o kadar sessiz ki, bu sessizliğe en uzun dayanabilen kişi 45 dakika odada kalabildi.

Odanın içi sessiz. Öyle sessiz ki, ölçülen arka plan gürültüsü  -9.4 dBA. Laboratuarın kurucusu: “İnsanları karanlık odada oturmaya zorluyoruz. Sessiz olduğunda kulaklar sessiz ortama uyum sağlıyor ve daha fazla şey duyuyor. Bu odada kalbinizin attığını duyabilirsiniz, bazen ciğerlerinizi duyabilir, midenizin yüksek sesle çırpıldığını hatta kan akış sesinizi duyabilirsiniz. Yankısız odada ses olursunuz. “

Ama oda sadece insanlara işkence etmek için değil. Şirketler ne kadar gürültülü olduklarını öğrenmek için ürünlerini test ediyorlar. NASA, uzay sessizliğine uyum sağlamalarına yardımcı olmak için astronotları gönderiyor. Bu odada insanlar sadece kalp atışlarını duymakla kalmaz, aynı zamanda kendilerini yönlendirmek ve hatta ayakta durmakta zorlanırlar. Laboratuarın kurucuları “Kendini nasıl yönlendirdiğin, yürürken duyduğun seslerden geçiyor. “Dengelemenizi ve manevra yapmanızı sağlayan algısal ipuçlarını alıyorsunuz. Eğer yarım saat sessiz odada kalırsanız, bir sandalyede oturmalısınız.”

Bir daha sessiz bir süre dilediğinizde, bunun sizi delirtebileceğini de unutmayın.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.