İstanbul Havalimanı’ndaki Robotlar Dünya Basınında Yer Aldı!

Amerikan Washington gazetesinde yayımlanan bir yazıda İstanbul Havalimanı’ndaki danışma robotlar  ‘İstanbul Havalimanı dünyanın en büyüklerinden biri. Bir insansı robot filosu yolculara yol bulmalarında yardımcı oluyor.’ başlığı ile anlatıldı.

İstanbul Havalimanı’nın, New York’un Manhattan bölgesinden daha büyük bir alan üzerine kurulduğuna ve dünyanın en yoğun hava aktarma merkezlerinden biri olduğuna işaret edilen makalede, bu kadar büyük havalimanında yolcuların yön bulmalarınında zorluğuna yer verildi.

Yolculara yardımcı olabilecek araçlar olarak İnsansı Robotları işaret eden makalede , “Burası için özel tasarlanmış tekerlekli robotlar Türkiye’deki havalimanlarında bir ilk. Küçük bir çocuk boyutundaki, açık mavi renkli makinalar, yuvarlak gözleriyle parlak bir dijital yüze sahip ve hatta gülümseme kabiliyetleri var.” ifadelerine yer verildi.

Havalimanındaki robotlar insanlara asistanlık yaparak sorularını yanıtlıyor.  Havalimanındaki belirli yerleri yolculara tarif ederken, bilet bilgilerini okuyup uçuş detaylarını ve kapsamının haritasını da gösterebiliyor.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.