Bu şifreyi kullananlar ‘hack’lendi!

Sanal saldırıyla sızdırılan veriler 1.9 milyon civarında kişinin bu şifreyi kullanmakta olduğunu gösterdi.

Adobe

Adobe kullanıcılarının arasında en yaygın şifrenin “123456” olduğu, şirkete yönelik ‘hacker’ saldırısıyla ortaya çıktı. BBC’nin haberine göre sanal saldırıyla sızdırılan veriler 1.9 milyona civarında kişi bu şifreyi kullanmakta olduğunu gösterdi.
Adobe sistemlerine 4 Ekim günü gerçekleşen saldırıda yaklaşık 38 milyon aktif kullanıcı bilgisi çalınmıştı. Aktif olmayan veya sona erdirilmiş hesaplarla birlikte, çalınan kullanıcı bilgisi sayısı 150 milyonu buldu.

Güvenlik uzmanı Jeremi Gosney, çalınan ve internette yayılan bu bilgileri inceleyerek, kullanıcıların şifre belirleme davranışlarıyla ilgili bulgulara ulaştı. Buna göre en sık kullanılan şifrenin “123456” olduğu ve onu “123456789” şifresinin takip ettiği belirlendi. Diğer bazı popüler şifreler ise “adobe123”, İngilizce şifre anlamına gelen “password” ve Q klavye düzeneğinin sol üstteki 6 harfi: “qwerty”. Güvenlik uzmanları, bu tür kolay tespit edilebilir şifre kullanımının yalnızca bir sistemdeki hesabı tehlikeye atmadığına dikkat çekiyor. Çünkü birçok kişi; e-posta, internet bankacılığı ve sosyal medya hesaplarında aynı şifreyi kullanıyor.

Kaynak: sozcu.com.tr

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.