Google Analytics Remarketing’ta Data Kaybı Yaşamayın

Bilindiği gibi Google Analytics, kullanan siteler için şah damarı pozisyonundadır. Analytics kodunda herhangi bir sıkıntı yaşarsanız geri dönüşü mümkün olmayan sıkıntılar çekebilirsiniz. Google Analytics Remarketing yapmak isterken elinizdeki veriden de olabilirsiniz.

Google Analytics Remarketing

Google Analytics javascript kodu her antivirüs ve blocker için valid bir koddur. Yani tepeden tırnağa bütün tarayıcılarda çalışır. Ancak Google Analytics Remarketing javascriptinin kaynağı ise DoubleClick reklam sunucusudur. DoubleClick sunucusu pek çok adblocker uygulama ve tarayıcı eklentisi ile engellenebildiğinden dolayı burada bir kısım veriler kaybolup, genel rakamlar üzerinde tutarsızlık yaratabilirler.

Önümüzdeki 1,5 sene içerisinde reklam engelleyici çözümlerin iki kat yaygınlaşacağı öngörülürken bu durumu gözardı etmek pek akıllıca sayılmaz. Bu sebeple önlem almak gerekli.

* Çözüm: Javascript Düzenlemesi

Çözüm için öncelikle tarayıcıda reklam filtresi var mı kontrol edilip sonrasında uygun kod çalıştırılmalı. Eğer bloklayıcı varsa normal analytics kodu, yoksa ise remarketing kodu yapıştırılmalıdır. Buradaki örnekte daha iyi görebilirsiniz.

Kaynak: www.blastam.com

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.